Etičko povjerenstvo
Etičko povjerenstvo temeljno je savjetodavno tijelo koje prati i promiče etička načela i vrijednosti utvrđene Etičkim kodeksom Sveučilišta u Zagrebu , te nadzire razvoj i primjenu etičkih standarda u znanstvenim i nastavnim područjima koja se razvijaju na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije. Postupak pred etičkim povjerenstvom sastavnice pokreće se zahtjevom za davanjem mišljenja o sukladnosti određenog djelovanja ili ponašanja s načelima i pravilima Etičkog kodeksa.
U okviru svoje nadležnosti Etičko povjerenstvo obavlja sljedeće poslove:
- prati provedbu Etičkog kodeksa Sveučilišta u Zagrebu na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije u svrhu razvoja i primjene etičkih vrijednosti i normi
- provodi postupak utvrđivanja povrede Etičkog kodeksa na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije
- donosi mišljenje o usklađenosti pisanih materijala s Etičkim kodeksom u postupcima prijave znanstvenih projekata, doktorskih, specijalističkih, diplomskih, završnih i seminarskih radova te pri planiranju drugih istraživanja koja se provode na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije, a za koje je potrebno Mišljenje Etičkog povjerenstva
Rad Etičkog povjerenstva reguliran je Etičkim kodeksom Sveučilišta u Zagrebu.
Članovi Etičkog povjerenstva Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu:
prof. dr. sc. Mladen Brezović, predsjednik
prof. dr. sc. Vladimir Jambreković, zamjenik
prof. dr. sc. Tomislav Poršinsky, član
izv. prof. dr. sc. Stjepan Posavec, zamjenik
prof. dr. sc. Mario Božić, član
izv. prof. dr. sc. Damir Ugarković, zamjenik
Predstavnici studenata:
Andrijana Franjić, članica
Ivan Juraj Čehulić, zamjenik
Jelena Abaz, članica
Ivona Josipović, zamjenica
Etičko povjerenstvo radi i djeluje u proširenom sastavu (sa članovima iz reda studenata) ako se traži mišljenje u vezi s pitanjem koje se tiče ponašanja studenata ili je pitanje od neposredne važnosti za studente.
Upute o postupku traženja mišljenja Etičkog povjerenstva o etičnosti istraživanja.
Za sva planirana istraživanja na životinjama i (ili) ljudima (uključuje i provođenje anketa) potrebno je prije početka istraživanja zatražiti mišljenje etičkog povjerenstva. Izdano pozitivno mišljenje kasnije se može koristiti i za potrebe recenzentskog postupka za radove čiji su rezultati produkt planiranog istraživanja.
Zahtjev se podnosi na propisanom obrascu FSDT 01 – Obrazac za prijavu istraživanja na ljudima ili FSDT 02 – Obrazac za prijavu istraživanja na životinjama.
Kod istraživanja na životinjama potrebno je detaljno opisati, dijelove koji se tiču dobrobiti životinja (izlov, uzorkovanje, usmrćivanje i sl.), a propisani su zakonima i pravilnicima, metodologiju i način postupanja.
Ukoliko se radi istraživanje na ljudima (ankete i slična istraživanja) treba priložiti i Obrazac o informiranom pristanku koji je dostupan svim sudionicima istraživanja i (ili) koji popunjavaju svi sudionici istraživanja prije same provedbe ankete (istraživanja) te obrazložiti naknadno postupanje s prikupljenim podacima obzirom na Opću uredbu o zaštiti podataka.
Ukoliko se radi o istraživanju koje obuhvaća i ljude i životinje potrebno je ispuniti, potpisati i predati oba zahtjeva za prijavu istraživanja.
Zahtjev za traženje mišljenja Etičkog povjerenstva s potpisanim Obrascem za prijavu istraživanja i potrebnim prilozima dostavlja se u pisanom obliku Dekanu, a u elektronskom obliku e-mailom Etičkom povjerenstvu na eticko.povjerenstvo@sumfak.hr.
- Propisi vezani uz istraživanje na ljudima (anketa)
- Zakoni koji je potrebno pročitati prije provođenja istraživanja na životinjama
NN 55/2013 Pravilnik o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe
NN 39/2017 i NN 116/2019 Pravilnik o izmjenama pravilnika o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe
NN 32/2020 Zakon o dopuni zakona o lovstvu
NN 102/2017 Zakon o zaštiti životinja
Postupanje u slučaju saznanja o povredi Etičkog kodeksa na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije?
Svatko može ukazati na povredu Etičkog kodeksa, uključivo i osoba koja nije neposredno oštećena, ako se oštećena strana tome izrijekom ne protivi.
Pisana prijava podnosi se dekanu i/ili tijelima Fakulteta odgovornim za djelatnost u kojoj je došlo do povrede Etičkog kodeksa, a mora biti činjenično obrazložena, potkrijepljena dokazima na kojima se zahtjev temelji te sadržavati i druge podatke koji su značajni za donošenje mišljenja (vrijeme, mjesto, eventualni svjedoci i slično).
Zahtjev za davanjem mišljenja Etičkog povjerenstva o sukladnosti određenog djelovanja ili ponašanja s načelima i pravilima Etičkog kodeksa pokreće Dekan pisanim zahtjevom.
Anonimne prijave o povredi Etičkog kodeksa na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije?
U slučaju podnošenja anonimnih prijava te prijava koje se direktno podnose Etičkom povjerenstvu, Povjerenstvo će se u postupanju pridržavati Smjernica za postupanje etičkih tijela po anonimnim prijavama koje je izdao Etički savjet Sveučilišta u Zagrebu.