Otvorena izložba „Novi prostori intime" u Etnografskom muzeju Zagreb

U srijedu, 12. lipnja 2024. godine otvorena je izložba „Novi prostori intime" na kojoj su izloženi radovi nastali na radionici „Intimni prostori svakodnevice". Na otvorenju prisutnima su se obratili: voditeljice projekta dr. sc. Zvjezdana Antoš, ravnateljica Etnografskog muzeja i doc. art. Andrea Hercog iz Arhitektonskog fakulteta – Odsjek Studija dizajna, dok je u ime studenata govorila Eva Rodinis, studentica Arhitektonskog fakulteta – Odsjek Studija dizajna. Ostvarenom suradnjom zadovoljstvo su izrazili: prodekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije prof. dr. sc. Alan Antonović, dekan Akademije likovnih umjetnosti prof. Alan Novoselec, dekan Arhitektonskog fakulteta prof. Bojan Baletić i dekan Filozofskog Fakulteta prof. Domagoj Tončinić koji je ujedno izložbu službeno proglasio otvorenom.

Izložba se može pogledati do 12. kolovoza 2024 godine.

O projektu:

Na izložbi „Novi prostori intime" izloženi su radovi nastali na radionici „Intimni prostori svakodnevice".

Radionice su održavane jednom mjesečno u periodu od listopada 2023. do ožujka 2024. godine u organizaciji Etnografskog muzeja iz Zagreba u suradnji s pet fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: Filozofskim fakultetom (Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju) (FF), Akademijom likovnih umjetnosti (Odsjek za animirani film i nove medije) (ALU), Arhitektonskim fakultetom (Odsjek Studija dizajna i Katedra za arhitektonsko projektiranje) (AF i AF-SD) te Fakultetom šumarstva i drvne tehnologije (Drvnotehnološki odsjek) (FŠDT).

U radionicama su sudjelovalo osam mentora/ica i 23 studenta/ica s navedenih fakulteta.

Mentori:

izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar, izv. prof. dr. sc. Petra Kelemen (Filozofski fakultet – Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju), prof. art. Branimir Rajčić (Arhitektonski fakultet – Katedra za arhitektonsko projektiranje), izv. prof. dr. sc. Danijela Domljan (Fakultet šumarstva i drvne tehnologije – Drvnotehnološki odsjek), izv. prof. Ana Hušman (Akademija likovnih umjetnosti– Odsjek za animirani film i nove medije), izv. prof. mr. sc. Ivana Fabrio, doc. art. Andrea Hercog, asis. Nina Bačun (Arhitektonski fakultet – Odsjek Studija dizajna).

Studenti:

• Arhitektonski fakultet – Odsjek Studija dizajna: Korana Mileusnić, Marta Matulić, Eva Rodinis, Lucija Kurtović, Ema Tomašek
  • Arhitektonski fakultet: Vuković Antonia, Kasumagić Laila, Mikoč Jana, Veble Lucija, Vončina Laura
  • Akademija likovnih umjetnosti – Odsjek za animirani film i nove medije: Monika Miloševski, Ivana Galić, Lucija Bogunović, Rada Iva Sibila
  • Fakultet šumarstva i drvne tehnologije – Drvnotehnološki odsjek: Domagoj Škrtić, Matej Trezner, Leon Marijan
  • Filozofski fakultet – Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju: Anđela Bilan, Mateja Bešlaj Domankušić, Daria Erjavec, Lucija Kovačević, Leon Vlašić, Ana Zubčić

Studenti su nakon odslušanog niza uvodnih predavanja (izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar: Čovjek i stanovanje – intimni prostori iz etnološke i kulturnoantropološke perspektive; izv. prof. dr. sc. Petra Kelemen: Istraživanje prostora i stanovanja – kvalitativna metodologija; prof. dr. sc. Anka Mišetić: Uvod u sociologiju svakodnevnice – teme i pristupi; prof. art Branimir Rajčić: Intima u stanovanju; asis. Nina Bačun : Las casas que aberion sus puertas /Kuće koje su mi otvorile vrata/ i izv.prof. Ana Hušman: Neću doći ili kako Ernesta Neuferta čitati kao poeziju) bili podijeljeni u pet interdisciplinarnih grupa koju je sačinjavao po jedan student sa svakog fakulteta te su tijekom 64 sata nastave na radionicama i izvan njih kreirali vlastito viđenje novih prostora intime.

Izložba „Novi prostori intime" nastala kao rezultat svih radionica unutar projekta „Intimni prostori svakodnevnice“ predstavlja izuzetan doprinos interdisciplinarnom metodološkom pristupu koji dokazuje da se dobrom organizacijom, mentoriranjem, voljom, ustrajnosti i slobodi kreativnih potencijala itekako može rezultirati izuzetnim i neočekivanim konceptima svih uključenih struka.

21.10.2024

Natječaji za dodjelu stipendija 2024./2025.

Obavijest o raspisu:

• Natječaja za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu 2024./2025.
  • Natječaj za dodjelu državnih stipendija 2024./2025.
  • Natječaj za dodjelu stipendije Grada Zagreba 2024./2025.

09.10.2024

Studentski projekti 2024./2025.

Raspisan je natječaj za financiranje znanstveno-istraživačkih i stručnih projekata studenata na FŠDT u akad. god. 2024./2025.