Laboratorij za šumsko sjemenarstvo i rasadničarstvo

Djelatnost

U Laboratoriju za šumsko sjemenarstvo i rasadničarstvo iz područja šumskog sjemenarstva provode se aktivnosti čuvanja sjemena na sobnoj temperaturi, zatim u hladnim i vlažnim uvjetima te u hladnim i suhim uvjetima, pri pozitivnim i negativnim temperaturama u djelomičnom vakuumu. Zatim se obavlja determinacija vrsta, varijeteta i rasa okularnom i mikroskopskom metodom. Analiziraju se elementi kvalitete sjemena (čistoća, masa 1 000 zračno suhih sjemenki, klijavost i/ili vitalnost sjemena s pomoću mehaničke metode, s pomoću biokemijske metode otopine tetrazola i metode rasta oslobođenih embrija) i određivanje sadržaja vlage u sjemenu (metoda sušionika). Isto se tako obavlja predsjetvena priprema sjemena stratifikacijom, kombiniranim toplovlažnim i hladno-vlažnim postupkom, kemijsko tretiranje i skarificiranje sjemena (tretiranje kiselinama, mehaničke metode, močenje sjemena u mlakoj ili vreloj vodi i močenje sjemena u alkoholu, ksilenu, eteru ili acetonu) te određivanje morfoloških značajki šumskog sjemena.

Iz područja šumskog rasadničarstva u Laboratoriju se određuje kvaliteta šumskog sadnog materijala, mjere važnije morfološke značajke sadnica (visina izbojka, promjer stabalca pri korijenu, suha tvar, vitalnost sadnica i analiza korijenskog sustava), mjere fiziološke značajke sadnica (vodni potencijal, ukupni relativni klorofil u mezofilu lista i fluoroscencija klorofila), uzgajaju šumske sadnice u kontroliranim uvjetima svjetla, relativne vlage zraka i CO2 i mjere značajke tla ili supstrata (pH, elektrovodljivost koncentracija otopljenih soli, temperatura i vlaga tla).

Laboratorij za šumsko sjemenarstvo i rasadničarstvo

• Komora rasta Kambič RK-980 CH
  • Prijenosni uređaj za tlo Combi 5000

17.03.2020

Tijekom sljedeće tri godine studenti Šumarskog fakulteta sudjelovat će u projektu stručne prakse

U ponedjeljak, 9. ožujka 2020. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja održana je svečanost uručivanja ugovora o dodjeli bespovratnih gotovo 100 milijuna kuna za unaprjeđenje kvalitete stručne prakse hrvatskih studenata.

13.03.2020

Kreativna radionica „Korak po korak do dobrog dizajna proizvoda“ na sajmu VIROEXPO u Virovitici

Zbog epidemiološke situacije u zemlji i otkazivanja sajma Viroexpo odgađamo kreativnu radionicu koja se trebala održati za vrijeme sajma. O novom terminu radionice obavijestiti ćemo vas naknadno.

Hvala na razumijevanju.