Iz tiska izašla knjiga prof. dr. sc. Marilene Idžijotić: "Dendrology: Cones, Flowers, Fruits and Seeds"

Nakladnik: Elsevier, edicija Academic Press.

Dendrology: Cones, Flowers, Fruits and Seeds

Opširnije o knjizi

Knjiga "Dendrology: Cones, Flowers, Fruits and Seeds" sadrži detaljan pregled morfologije generativnih organa i podatke o reproduktivnoj biologiji drvenastih biljaka zanačajnih za europsku dendrologiju. U knjizi su opisani i fotografijama detaljno prikazani generativni organi 2020 svojti, odnosno 845 vrsta, 58 podvrsta, 38 varijeteta, 13 formi, 40 križanaca i 1026 kultivara, iz 400 rodova i 121 porodice. Brojne fotografije značajno pridonose vrijednosti knjige te omogućuju potvrdu determinacije neke svojte na osnovi češera, cvjetova, plodova i sjemenki. Osim 447 svojti drveća i grmlja autohtonih u Europi, u knjizi su opisane i brojne ukrasne vrste koje se uzgajaju u Europi, a potječu s drugih kontinenata. Opisane su i invazivne drvenaste vrste koje ugrožavaju bioraznolikost europskih ekosustava. U knjizi su prikazani brojni ukrasni kultivari i križanci koji se često uzgajaju u europskim vrtovima i perivojima, a razlikuju se od drugih kultivara iste vrste ili roda prema cvjetovima i plodovima.

Osnova za pisanje ove knjige bio je udžbenik "Dendrologija: cvijet, češer, plod, sjeme" iste autorice, u nakladi Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskih šuma d.o.o., iz 2013. godine. Ova knjiga na engleskom jeziku značajno je proširena te sadrži dvostruko više svojti nego hrvatsko izdanje, kao i značajno veći broj fotografija, 6644, a brojne su fotografije iz hrvatskoga izdanja zamijenjene novima.

Knjiga je namijenjena studentima, nastavnicima, znanstvenicima i stručnjacima koji se bave dendrologijom, botanikom, šumarstvom, arborikulturom, hortikulturom i krajobraznom arhitekturom.

Hardcover ISBN: 9780444641755

Jezik: engleski

Broj stranica: 768

Više informacija:

01.08.2019

Natjecanje - Stablo godine (Tree of The Year)

Natjecanje je započelo 01. kolovoza 2019. godine, a pobjednik će se kandidirati na finale natjecanja Europsko stablo 2020. godine.

15.07.2019

CEEPUS - "freemover" prijave

Omogućene prijave za mobilnost izvan CEEPUS mreža.

15.07.2019

Nastavnici položili ispite iz engleskog jezika

Troje nastavnika Drvnotehnološkog odsjeka Šumarskog fakulteta položili su Cambridge English ispite. Također, dvoje nastavnika Šumarskog odsjeka uspješno su završili semestralne tečajeve engleskog jezika.

14.06.2019

Svečana promocija Sveučilišne znanstvene monografije pod nazivom: „Jarebika (Sorbus aucuparia L.): važnost, uzgoj i uporaba“

autora: doc. dr. sc. Damira Drvodelića sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Tomislava Jemrića sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i prof. dr. sc. Milana Oršanića sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

07.06.2019

N A T J E Č A J za upis na Sveučilišni interdisciplinarni poslijediplomski specijalistički studij INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO

za stjecanje akademskog naziva: sveučilišni specijalist/specijalisticaintelektualnog vlasništva u akademskoj godini 2019./2020.