Iz tiska izašla knjiga prof. dr. sc. Marilene Idžijotić: "Dendrology: Cones, Flowers, Fruits and Seeds"

Nakladnik: Elsevier, edicija Academic Press.

Dendrology: Cones, Flowers, Fruits and Seeds

Opširnije o knjizi

Knjiga "Dendrology: Cones, Flowers, Fruits and Seeds" sadrži detaljan pregled morfologije generativnih organa i podatke o reproduktivnoj biologiji drvenastih biljaka zanačajnih za europsku dendrologiju. U knjizi su opisani i fotografijama detaljno prikazani generativni organi 2020 svojti, odnosno 845 vrsta, 58 podvrsta, 38 varijeteta, 13 formi, 40 križanaca i 1026 kultivara, iz 400 rodova i 121 porodice. Brojne fotografije značajno pridonose vrijednosti knjige te omogućuju potvrdu determinacije neke svojte na osnovi češera, cvjetova, plodova i sjemenki. Osim 447 svojti drveća i grmlja autohtonih u Europi, u knjizi su opisane i brojne ukrasne vrste koje se uzgajaju u Europi, a potječu s drugih kontinenata. Opisane su i invazivne drvenaste vrste koje ugrožavaju bioraznolikost europskih ekosustava. U knjizi su prikazani brojni ukrasni kultivari i križanci koji se često uzgajaju u europskim vrtovima i perivojima, a razlikuju se od drugih kultivara iste vrste ili roda prema cvjetovima i plodovima.

Osnova za pisanje ove knjige bio je udžbenik "Dendrologija: cvijet, češer, plod, sjeme" iste autorice, u nakladi Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskih šuma d.o.o., iz 2013. godine. Ova knjiga na engleskom jeziku značajno je proširena te sadrži dvostruko više svojti nego hrvatsko izdanje, kao i značajno veći broj fotografija, 6644, a brojne su fotografije iz hrvatskoga izdanja zamijenjene novima.

Knjiga je namijenjena studentima, nastavnicima, znanstvenicima i stručnjacima koji se bave dendrologijom, botanikom, šumarstvom, arborikulturom, hortikulturom i krajobraznom arhitekturom.

Hardcover ISBN: 9780444641755

Jezik: engleski