Izdan novi sveučilišni priručnik "Kvaliteta i tehnički opisi proizvoda od drva"

Grupa autora Zavoda za namještaj i drvne proizvode izdala je novi sveučilišni priručnik: KVALITETA I TEHNIČKI OPISI PROIZVODA OD DRVA

AUTORI: doc.dr.sc. Danijela Domljan, prof.dr.sc. Ivica Grbac, prof.dr.sc. Vlatka JiroušRajković, doc.dr.sc. Zoran Vlaović, doc.dr.sc. Vjekoslav Živković, doc.dr.sc. Ivica Župčić

UREDNICI: doc.dr.sc. Danijela Domljan, doc.dr.sc. Zoran Vlaović

Prirucnik Kvaliteta i tehnicki opisi proizvoda od drva

SAŽETAK:

U Republici Hrvatskoj je usvojena politika intenzivnog razvoja institucionalne i društveno organizirane brige, odgoja i obrazovanja djece i mladih, kao i cjeloživotnog obrazovanja odraslih. To potvrđuju i brojni  dokumentiu  RH. Nažalost, koliko god da se radilo na problematici pedagoških standarda, kurikuluma, zakona o odgoju i obrazovanju, malo se učinilo u pogledu osuvremenjivanja procesa opremanja obrazovnih objekata suvremenim namještajem i opremom koji bi pratili navedene strukturalne i pedagoške promjene.Proces  opremanja odgojno-obrazovnih  zgrada u Republici Hrvatskoj u zadnjih je dvadesetak godina doživio značajno kvalitativno opadanje. Provedba natječaja za njihovo opremanje često ne zadovoljava osnovnu kompetentnost o suvremenim potrebama i navikama  korisnika. Zbog  odredbi Zakona o javnoj nabavi i prihvaćanja cijenom najpovoljnijeg dobavljača kao najpogodnijeg, ekonomija je daleko ispred ergonomije, funkcionalnosti i kvalitete koji potiču zdrav rast i razvoj djece i mladih. Posljedicese očituju u nekvalitetnom i nefunkcionalnom namještaju i opremi koji ne podržava navedeno, naročito u pogledu primjene funkcionalnih (normiranih) dimenzija namještaja, zdravih i pogodnih materijala, sigurne i stabilne konstrukcije, poticajnog i kreativnog obličja, kao i brojnih drugih. Znanstvena istraživanja kao i iskustva iz prakse u RH pokazuju da postoje značajne nedosljednosti pri opremanju odgojno-obrazovnih  objekata,  da proizvodi  često nisu  dizajnirani u skladu sa suvremenim pedagoškim metodama i potrebama korisnika te da nisu izrađeni  od  kvalitetnih  materijala.  Mala  je  primjena  drva i drvne sirovine. Navedeno se uviđa ponajvišepri sastavljanju i provođenju natječajnih dokumentacija za odabir najpovoljnijeg dobavljača za opremanje odgojno-obrazovnih zgrada. Navedena  problematika  potaknula  izradu,prvog  u  nizu  svezaka, Priručnikaza  kvalitetu -izradu tehničkih opisa -proizvoda  od  drva -Svezak  I -odgojno-obrazovne  zgrade.Priručnikje nastao  kao rezultat projekta Izrada knjige tehničkih opisa proizvoda do drva – odgojno obrazovne ustanove, u okviru projekta Drvo je prvokoje financira i potiče Hrvatska gospodarska komora, Ministarstvo poljoprirede i Hrvatske šume d.o.o.nakon recenzija dokument je prerastao u Sveučilišni Priručnik pod nazivom KVALITETA I TEHNIČKI OPISI PROIZVODA OD DRVA. Svezak I. Opremanje zgrada za odgoj i obrazovanje, čime je uz stručnu dobio i najvišu znanstvenu potvrdu kvalitete. Cilj je Priručnikaopisanim proizvodima, zahtjevima i preporukama omogućiti jednoobraznu kvalitetu tehničkih opisa za pojedine proizvode od drva kojima se najčešće opremaju odgojno-obrazovne zgrade. Time se omogućava zdrava konkurentnost, podižu kvaliteta i percepcija svih korisnika o vrijednostima drva kao prirodnog i zdravog materijala u interijeru, potiče primjena znanja iz područja dizajna, arhitekture, konstrukcija, medicine, ergonomije i brojnih drugih struka, kao i implementacija suvremenih dizajnerskih rješenja koji se pridržavaju tehničkih propisa, preporuka, normi i zahtjeva na kvalitetu proizvoda. Također je cilj očuvati zdravlje svih korisnika, posebno najmlađih, uvođenjem kvalitetnih, ergonomski, antropometrijski, ekološki te oblikovno-konstrukcijski  odgovarajućih proizvoda u navedene objekte.

Više o priručniku

01.08.2019

Natjecanje - Stablo godine (Tree of The Year)

Natjecanje je započelo 01. kolovoza 2019. godine, a pobjednik će se kandidirati na finale natjecanja Europsko stablo 2020. godine.

15.07.2019

CEEPUS - "freemover" prijave

Omogućene prijave za mobilnost izvan CEEPUS mreža.

15.07.2019

Nastavnici položili ispite iz engleskog jezika

Troje nastavnika Drvnotehnološkog odsjeka Šumarskog fakulteta položili su Cambridge English ispite. Također, dvoje nastavnika Šumarskog odsjeka uspješno su završili semestralne tečajeve engleskog jezika.

14.06.2019

Svečana promocija Sveučilišne znanstvene monografije pod nazivom: „Jarebika (Sorbus aucuparia L.): važnost, uzgoj i uporaba“

autora: doc. dr. sc. Damira Drvodelića sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Tomislava Jemrića sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i prof. dr. sc. Milana Oršanića sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

07.06.2019

N A T J E Č A J za upis na Sveučilišni interdisciplinarni poslijediplomski specijalistički studij INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO

za stjecanje akademskog naziva: sveučilišni specijalist/specijalisticaintelektualnog vlasništva u akademskoj godini 2019./2020.