Izdan novi sveučilišni priručnik "Kvaliteta i tehnički opisi proizvoda od drva"

Grupa autora Zavoda za namještaj i drvne proizvode izdala je novi sveučilišni priručnik: KVALITETA I TEHNIČKI OPISI PROIZVODA OD DRVA

AUTORI: doc.dr.sc. Danijela Domljan, prof.dr.sc. Ivica Grbac, prof.dr.sc. Vlatka JiroušRajković, doc.dr.sc. Zoran Vlaović, doc.dr.sc. Vjekoslav Živković, doc.dr.sc. Ivica Župčić

UREDNICI: doc.dr.sc. Danijela Domljan, doc.dr.sc. Zoran Vlaović

Prirucnik Kvaliteta i tehnicki opisi proizvoda od drva

SAŽETAK:

U Republici Hrvatskoj je usvojena politika intenzivnog razvoja institucionalne i društveno organizirane brige, odgoja i obrazovanja djece i mladih, kao i cjeloživotnog obrazovanja odraslih. To potvrđuju i brojni  dokumentiu  RH. Nažalost, koliko god da se radilo na problematici pedagoških standarda, kurikuluma, zakona o odgoju i obrazovanju, malo se učinilo u pogledu osuvremenjivanja procesa opremanja obrazovnih objekata suvremenim namještajem i opremom koji bi pratili navedene strukturalne i pedagoške promjene.Proces  opremanja odgojno-obrazovnih  zgrada u Republici Hrvatskoj u zadnjih je dvadesetak godina doživio značajno kvalitativno opadanje. Provedba natječaja za njihovo opremanje često ne zadovoljava osnovnu kompetentnost o suvremenim potrebama i navikama  korisnika. Zbog  odredbi Zakona o javnoj nabavi i prihvaćanja cijenom najpovoljnijeg dobavljača kao najpogodnijeg, ekonomija je daleko ispred ergonomije, funkcionalnosti i kvalitete koji potiču zdrav rast i razvoj djece i mladih. Posljedicese očituju u nekvalitetnom i nefunkcionalnom namještaju i opremi koji ne podržava navedeno, naročito u pogledu primjene funkcionalnih (normiranih) dimenzija namještaja, zdravih i pogodnih materijala, sigurne i stabilne konstrukcije, poticajnog i kreativnog obličja, kao i brojnih drugih. Znanstvena istraživanja kao i iskustva iz prakse u RH pokazuju da postoje značajne nedosljednosti pri opremanju odgojno-obrazovnih  objekata,  da proizvodi  često nisu  dizajnirani u skladu sa suvremenim pedagoškim metodama i potrebama korisnika te da nisu izrađeni  od  kvalitetnih  materijala.  Mala  je  primjena  drva i drvne sirovine. Navedeno se uviđa ponajvišepri sastavljanju i provođenju natječajnih dokumentacija za odabir najpovoljnijeg dobavljača za opremanje odgojno-obrazovnih zgrada. Navedena  problematika  potaknula  izradu,prvog  u  nizu  svezaka, Priručnikaza  kvalitetu -izradu tehničkih opisa -proizvoda  od  drva -Svezak  I -odgojno-obrazovne  zgrade.Priručnikje nastao  kao rezultat projekta Izrada knjige tehničkih opisa proizvoda do drva – odgojno obrazovne ustanove, u okviru projekta Drvo je prvokoje financira i potiče Hrvatska gospodarska komora, Ministarstvo poljoprirede i Hrvatske šume d.o.o.nakon recenzija dokument je prerastao u Sveučilišni Priručnik pod nazivom KVALITETA I TEHNIČKI OPISI PROIZVODA OD DRVA. Svezak I. Opremanje zgrada za odgoj i obrazovanje, čime je uz stručnu dobio i najvišu znanstvenu potvrdu kvalitete. Cilj je Priručnikaopisanim proizvodima, zahtjevima i preporukama omogućiti jednoobraznu kvalitetu tehničkih opisa za pojedine proizvode od drva kojima se najčešće opremaju odgojno-obrazovne zgrade. Time se omogućava zdrava konkurentnost, podižu kvaliteta i percepcija svih korisnika o vrijednostima drva kao prirodnog i zdravog materijala u interijeru, potiče primjena znanja iz područja dizajna, arhitekture, konstrukcija, medicine, ergonomije i brojnih drugih struka, kao i implementacija suvremenih dizajnerskih rješenja koji se pridržavaju tehničkih propisa, preporuka, normi i zahtjeva na kvalitetu proizvoda. Također je cilj očuvati zdravlje svih korisnika, posebno najmlađih, uvođenjem kvalitetnih, ergonomski, antropometrijski, ekološki te oblikovno-konstrukcijski  odgovarajućih proizvoda u navedene objekte.

Više o priručniku