Laboratorij za tehničko-tehnološke izmjere u šumarstvu

Laboratorij za tehničko-tehnološke izmjere u šumarstvu Zavoda za šumske tehnike i tehnologije je osnovan 2005. godine kao sljednik „Laboratorija za mjerenje mehaničkih veličina“ Zavoda za iskorištavanje šuma prema prijašnjem unutarnjem ustrojstvu Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu od 1992. godine.

Počeci djelovanja Laboratorija kreću od sedamdesetih godina prošlog stoljeća kada započinje opremanje Katedre za strojarstvo, kao sastavnice današnjeg Zavoda, mjernom opremom za potrebe mjerenja mehaničkih veličina šumskih strojeva, uređaja i vozila te mjernom opremom za mjerenje buke i vibracija.

U čitavom razdoblju djelovanja Laboratorija nabavlja se suvremena mjerna oprema iz sredstava znanstveno-istraživačkih projekata, ugovornih projekata sa „Hrvatskim šumama“ d.o.o. Zagreb te u okviru nabave znanstvene opreme iz financijskih sredstava Sveučilišta u Zagrebu ili sredstava Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

U okviru znanstveno-istraživačkih projekata Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu obavljaju se mjerenja tehničkih i eksploatacijskih značajki šumskih uređaja, strojeva i vozila prema odrednicama važećih zakonskih i podzakonskih akata te relevantnih ISO standarda.

Ujedno se kroz djelatnost Laboratorija provodi izobrazba studenata diplomskog, specijalističkog i doktorskog studija sa metodama mjerenja, proračuna i ocjene tehničkih, eksploatcijskih, okolišnih, energijskih i ergonomskih značajki šumskih strojeva i vozila.