Laboratorij za daljinska istraživanja i GIS

Laboratorij za daljinska istraživanja i geoinformacijske sustave (GIS) je istraživački laboratorij u sklopu Zavoda za izmjeru i uređivanje šuma na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

Djelatnost

Djelatnost članova Laboratorija je usmjerena na istraživanja primjene metoda daljinskih istraživanja (DI), geografskog informacijskog sustava (GIS), globalnog pozicijskog sustava (GPS) i digitalnog modela reljefa (DMR) u šumarstvu, urbanom šumarstvu, lovnom gospodarstvu, zaštiti prirode i okoliša.
Posebnost Laboratorija je vizualna interpretacija aerosnimaka (kolor, infrakolor) u stereomodelu (3D) pomoću stereoskopa i/ili digitalne fotogrametrijske radne stanice s težištem na prepoznavanje vrsta drveća i određivanje zdravstvenog stanja pojedinačnih stabala. Također se u stereomodelu (3D) provodi i mjerna fotointerpretacija (određivanje visine stabala, projekcije krošnje, sklopa, drvne mase, itd.).
Istraživačke aktivnosti vezane su i uz digitalnu interpretaciju  multispektralnih i hiperspektralnih satelitskih snimaka (nadgledana i nenadgledana klasifikacija), te snimaka visoke prostorne i vremenske rezolucije (IKONOS, Quick Bird, WorldView2), za praćenje stanja, promjena i biološke raznolikosti šuma; kartiranje načina korištenja zemljišta; kartiranje biotopa urbanih i močvarnih staništa, i dr..

Laboratorij za daljinska istraživanja i GIS

Ostala područja interesa uključuju:

• primjenu neuronskih mreža u daljinskim istraživanjima (primjena neuronskih mreža u detekciji oštećenosti šuma i primjena neuronskih mreža za pridobivanje parametara staništa sa satelitskih snimaka),
  • primjenu GPS-a (praćenje kretanja i aktivnosti divljih životinja telemetrijskim metodama),
  • izradu digitalnog modela reljefa, digitalnog ortofota za okolišno modeliranje (raster-GIS analize, prostorno – vremenske analize, geostatistika),
  • implementaciju produkata DI u GIS.

Laboratorij za daljinska istraživanja i GIS

Članovi Laboratorija za daljinska istraživanja i geoinformacijske sustave objavili su više od 120 radova u domaćim i stranim časopisima i zbornicima sa skupova.

Najvažnija oprema

Laboratorij raspolaže:

• fotogrametrijskom radnom stanicom i softverom (PHOTOMOD) za izmjeru i interpretaciju digitalnih aerosnimki,
  • stereoskopima Sokkia i Condor (interpretoskop) za vizualnu interpretaciju i mjerenje na analognim snimkama,
  • radnom stanicom sa softverom (QTM) za obradu i analizu lidarskih podataka,
  • računalima sa GIS programom ArcGIS 10 i ploterom formata 42“.

Međunarodni znanstveni

Hrvatski

1. FAO & EC Zajednički istraživački centar (JRC) - Globalna procjena šumskih resursa (FRA 2010), Daljinska istraživanja: Klasifikacija korištenja zemljišta/pokrova i otkrivanje promjena, (2010–2011)
  2. SMART-WP4 – Svemirski i zračni alati za redukciju miniranih područja, EC IST-2000-25044; Klasifikacija i validacija zemljišnog pokrova, Europska komisija (EC), (2001–2004)