YouTube
Instagram
Facebook
×

FŠDT suorganizator i domaćin 1. seminara šumske pedagogije u Hrvatskoj

Na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu održan je 29. svibnja 1. seminar šumske pedagogije u organizaciji Centra za šumsku pedagogiju Silva.Rei iz Zagreba i pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske. Domaćin i suorganizator seminara bio je FŠDT, dok su partneri bili Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije i Javna ustanova Park prirode Medvednica.


Seminar je bio središnja događanje u projektu „Znanje iz šume za šumu" - program šumske pedagogije za očuvanje šumskog bogatstva Grada Zagreba“ čiji je nositelj i provoditelj Centar za šumsku pedagogiju, a sudionici ustanove predškolskog i školskog odgoja i obrazovanja s područja Grada Zagreba.

 

Sudionici seminara bili su pedagoški djelatnici zagrebačkih dječjih vrtića i osnovnih škola te više studenata Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i FŠDT-a.

 

Seminar je vodio i moderirao prof. dr. sc. Ivan Martinić - voditelj Centra za šumsku pedagogiju, a uvodno se sudionicima seminara u ime domaćina obratio prodekan FŠDT-a prof. dr. sc. Stjepan Posavec.

 

Ciljevi seminara bili su:

  • dijeljenje orijentacije i proširenje informacija o šumskoj pedagogiji: pojam/ideja, koncept, pristupi, dosezi …
  • osnaživanje za sustavno planiranje, organiziranje i provođenje šumske pedagogije u šumi i prirodnom sredinama,
  • motiviranje pedagoških djelatnika i potpora nadogradnji kompetencija za aktivnosti u šumi i izvođenje nastave u prirodi,
  • poticanje na prilagodbe odgojno-nastavnog plana i programa za izvođenje šumske pedagogije i pedagoškog rada u šumi,
  • druženje i dijeljenje iskustva sudionika o sadržaju i formi izvanučioničkih aktivnosti koje provode u njihovom radu

 

U konferencijskom dijelu seminara koji je održan u vijećnici FŠDT-a od strane šumarskih stručnjaka, ujedno i šumskih pedagoga Centra, bile su prezentirane sljedeće teme:

Ivan Martinić: [1] Šumska pedagogija – zašto je važna i koje si ciljeve postavlja? kako se i za koga se provodi, kakvi su dosezi?; [2] Šumska pedagogija - kako započeti? iskustva i nalazi, praktične upute i važni savjeti; [3] Mogućnosti i modeli usavršavanja u području šumske pedagogije • Šumska pedagogija u HR sutra – daljnji koraci, očekivanja …

Irena Mišković: Šumska pedagogija – sadržajno-metodički pristup s primjerima iz prakse

Martina Jurjević Varga: Šumsko obrazovanje – aspekti i iskustva provedbe u Parku prirode Medvednica

Dragan Turk: Šumska pedagogija u NP Risnjak – iskustva i preporuke

Anđela Antičević: Šumska pedagogija – nalazi evaluacije terenskih radionica

 

Terenski dio seminar proveden je u obližnjoj šumi Maksimir gdje su sudionicima seminara od strane šumskih pedagoga demonstrirani planiranje i izvođenje aktivnosti šumske pedagogije – sve uz detaljno metodičko obrazlaganje u smislu odabira sadržaja, izbora metoda, načina provedbe i dr.

 

Veliko interes i nepodijeljeno zadovoljstvo svih sudionika seminara dokaz su nove više razine razumijevanja i prihvaćanja šumske pedagogije kao autentičnog koncepta u obrazovanju za zeleni razvoj i održivu budućnost, ali i nove pozornice za promociju šumarske struke i daljnje širenje ideje šumske pedagogije u Hrvatskoj.

 

 

Aktualno

Poslijediplomski doktorski studij šumarstva i drvne tehnologije