Ljekovito bilje
Opterećenje: 15(P) + 0(L) + 0(A) + 0(PK) + 0(S) + 0(TJ) + 0(SJ) + 0(T)
Sadržaj predmeta: U okviru izbornoga kolegija Ljekovito bilje studenti stječu znanje o velikom broju ljekovitih biljnih vrsta koje imaju primjenu u fitofarmaciji, osobito samoniklim vrstama naše flore svojstvenim šumskim zajednicama.
Pregled ljekovitih vrsta koje obuhvaća ovaj kolegij temelji se na podjeli prema farmakološki aktivnom sekundarnom metabolitu kojega sadrži biljni materijal. Metaboliti s ljekovitim učinkom definiraju se s kemijskoga i farmakološkoga stanovišta, a ljekovitoj vrsti navode se botaničke značajke (morfološke, ekološke kao i histološke ili anatomske ako su bitne za ljekovito svojstvo vrste) i primjena u liječenju (tradicionalnom i suvremenom). Studenti upoznaju primjenu ljekovitoga bilja koje u pojedinim biljnim dijelovima sadrže alkaloide, flavonoide, kardiotonične heterozide, saponine, eterična ulja, trijeslovine, polisaharide, vitamine i mineralne tvari. Također, zbog sve izraženije važnosti lijekova biljnoga podrijetla u suvremenom liječenju, ali i prevenciji bolesti, posebno se obrađuju vrste s naglašenim antibiotskim, imunostimulirajućim i antikancerogenim učinkom. Studentima se obraća pozornost na sabiranje samonikloga ljekovitoga bilja uz potrebnu skrb o očuvanju naših biljnih resursa.
Tijekom kolegija organizira se posjet Farmaceutskome botaničkom vrtu ?Fran Kušan? Farmaceutsko ? biokemijskoga fakulteta.
Literatura:Obavezna literatura:
1. Schaffner, W., 1999: Ljekovito bilje - kompendij. Leo ? comerce, Rijeka.
Preporučena literatura:
2. Gelenčir, J., Gelenčir, J., 1991: Atlas ljekovitoga bilja. Prosvjeta, Zagreb.
Nositelji
Prof.dr.sc.
Marijana Zovko Končićviše