Ishrana bilja
ŠDU1004 - obavezniOpterećenje: 30(P) + 0(L) + 15(A) + 0(PK) + 0(S) + 0(TJ) + 0(SJ) + 0(T)
Sadržaj predmeta: Predavanja:
1. Povijesni razvoj ishrane bilja kao znanstvene discipline, definicija i klasifikacija te podjela biogenih elemenata i biljnih hraniva.
2. Tlo kao izvor biljnih hraniva; kemisjki sastav tla, koloidna svojstva tla, pH reakcija tla, puferna sposobnost tla, oblici hranivih tvari u tlu, dinamika hraniva u tlu.
3. Potencijal, usvajanje i prijenos hraniva kroz biljku; potencijal i raspoloživost biljnih hraniva, primanje hraniva putem korijena, usvajanje hraniva listom, prijenos hraniva između stanica.
4. Čimbenici koji utječu na usvajanje hraniva; biljna vrsta i genotip, mikoriza, plodnost tla, vlaga tla, metabolizam korijena.
5. Usvajanje hraniva u ekstremnim uvjetima; kisela tla, bazična tla, poplavna tla.
6. Opskrbljenost biljaka biogenim elementima; antagonizam i sinergizam biogenih elemenata, retranslokacija mineralnih hraniva unutar biljke.
7. Gubitak hraniva iz biljnog organizma i opći simptomi nedostatka i suviška elemenata biljne ishrane.
8. Makroelementi i Dušik; oblici dušika u tlu i njihova pristupačnost biljci, redukcija nitrata u biljci, uloga dušika u biljnom metabolizmu, znaci nedovoljne ishrane dušikom.
9. Fosfor; oblici fosfora u tlu i njihova pristupačnost biljci, uloga fosfora u biljnom metabolizmu, znaci nedovoljne ishrane fosforom.
10. Sumpor i kalij; oblici u tlu i njihova pristupačnost biljci, njihova uloga u biljci i simptomi njihova nedostatka na biljci.
11. Kalcij i magnezij; oblici u tlu i njihova pristupačnost biljci, njihova uloga u biljci i simptomi njihovog nedostatka na biljci.
12. Mikroelementi i željezo; oblici u tlu i pristupačnost željeza biljci, njegova uloga u biljci i simptomi njegova nedostatka na biljci.
13. Mangan i bor; oblici u tlu i njihova pristupačnost biljci, njihova uloga u biljci i simptomi njihova nedostatka na biljci.
14. Cink, bakar, molibden, klor i nikal; oblici u tlu i njihova pristupačnost biljci, njihova uloga u biljci i simptomi njihova nedostatka na biljci.
15. Gnojiva općenito, njihova podjela i kemijska analiza.
Vježbe
1. Problematika uzimanja uzoraka i kemijska analiza tla s ciljem određivanja koncentracije mineralnih hraniva u tlu.
2. Problematika uzimanja uzoraka i analiza biljnoga materijala s ciljem određivanja razine ishranjenosti šumskoga drveća s mineralnim hranivima.
3. Granične vrijednosti mineralnih hraniva u tlu i biljnom materijalu.
4. Utjecaj različitih doza i formulacija mineralnih gnojiva na fiziološku konstituciju i vegetativni rast šumskoga drveća:
- Koncentracija makro i mikro hraniva u lišću.
- Koncentracija fotosintetskih pigmenata u lišću.
- Vizuelni simptomi nedostatne ishranjenosti s mineralnim hranivima.
- Anatomske i morfološke značajke lišća.
- Asimilacija CO2 i transpiracija H2O.
- Florescencija klorofila a.
- Vegetativni rast.
5. Interaktivni utjecaj suše i suboptimalne ishranjenosti s mineralnim hranivima na fiziološku konstituciju i vegetativni rast šumskoga drveća.
6. Nedestruktivna procjena ishranjenosti šumskoga drveća s dušikom.
Literatura:Obavezna literatura:
1. Sever, K. i Ž. Škvorc, 2018: Ishrana bilja – Interna skripta, Zagreb, 89 str
2. Vukadinović, V. i V. Vukadinović, 2011: Ishrana bilja, Poljoprivredni fakultet Osijek, 442 str.
Preporučena literatura:
3. Bergmann, W.,1993: Bergmann, W., 1992. Nutritional Disorders of Plants. Gustav Fischer Verlag, Jena - Stuttgart - New York. 377 str.
4. Marschner P., 2011: Mineral nutrition of higher plants. 3 rd edition. Edited by P. Marschner. Amsterdam, Netherlands: Elsevier/Academic Press, 684 str.
Nositelji
izv. prof. dr. sc.
Krunoslav SeverIzvanredni profesor
Email: ksever[at]sumfak.unizg.hr
više prof. dr. sc.
Željko ŠkvorcRedoviti profesor u trajnom izboru
Email: zskvorc[at]sumfak.unizg.hr
višeSuradnici
izv. prof. dr. sc.
Krunoslav SeverIzvanredni profesor
Email: ksever[at]sumfak.unizg.hr
više